30 kwietnia 2014

Właściwości czosnku

Wiadomo, że o czosnku można pisać wiele dobrego. I zanim napiszę kilka suchych faktów o nim podzielę się wiedzą, którą uzyskałam od lekarza. Otóż czosnek bardzo mocno rozrzedza krew i pewien pacjent, który przed planowanym zabiegiem poczuł się gorzej, przez tydzień jadł czosnek, żeby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Przyznał się do tego dopiero po operacji, podczas której dostał takiego krwotoku, że lekarze ledwo go uratowali.
Oznacza to mniej więcej tyle, że nie jest polecane jedzenie dużych ilości czosnku np. podczas miesiączki.
Czosnek ma działanie przede wszystkim bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Poza tym czosnek ma również działanie antyoksydacyjne zatem spowalnia procesy starzenia się organizmu. A także spowalnia namnażanie komórek nowotworowych, nie mając negatywnego wpływu na zdrowe komórki! A wystarczy jeść nieduży ząbek czosnku dziennie.
A przez swoje działanie rozrzedzające krew zmniejsza ryzyko zawałów serca (ponieważ zapobiega tworzeniu się zakrzepów).

A moja ulubiona mikstura na przeziębienie to: rozgnieciony ząbek czosnku, łyżeczka masła, łyżeczka miodu i to wszystko zalać mocno ciepłym, ale niegorącym mlekiem. I do łóżka grzać się.
Wiadomo również, że to co nas często powstrzymuje od zjedzenia czosnku to zapach. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się go jest podobno szklanka tłustego mleka po zjedzeniu czosnku.

2 komentarze:

Wasze komentarze sprawiają mi OGROMNĄ frajdę, więc jeśli tu jesteś Drogi Czytelniku, to zostaw proszę ślad po sobie, będzie mi bardzo miło:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...