29 sierpnia 2013

10. Napar z pokrzywy i skrzypu polnego

O dobroczynnych właściwościach skrzypu i pokrzywy mogłabym napisać cały elaborat, ale skupię się tylko na podstawach.

Skrzyp polny jest naturalnym źródłem flawonoidów (barwniki występujące w roślinach, chroniące je przed atakiem grzybów i owadów, ograniczają szkodliwy wpływ promieniowania uv i są naturalnymi przeciwutleniaczami), potasu i krzemu. A duża ilość krzemu gwarantuje sprawne funkcjonowanie tkanek występujących we włosach, skórze i paznokciach. Krzem też zapobiega odwapnianiu kośćca. Napar ze skrzypu stosuje się przy zapaleniu dróg moczowych, oddechowych, chorobach układu pokarmowego i w stanach pooperacyjnych. Stosowany także profilaktycznie w miażdżycy tętnic.

Należy jednak pamiętać, że przy wszystkich swoich dobroczynnych właściwościach skrzyp jest również źródłem ANTYWITAMINY B1 i przy długotrwałym stosowaniu może dojść do jej niedoboru, warto więc uzupełnić naszą dietę o rośliny strączkowe, mięso wieprzowe, pestki słonecznika, orzechy laskowe, chleb gracham i chleb razowy.

O pokrzywie napiszę tylko kilka słów. Ułatwia organizmowi oczyszczenie się z toksyn, wzmacnia odporność, oczyszcza zatoki i obniża poziom cukru we krwi. To naprawdę niewiele spośród wszystkich pozytywnych efektów jej stosowania.Ususzyłam sobie ostatnio trochę skrzypu i trochę pokrzywy i testując ich rzeczywiste działanie będę codziennie piła jedną taką herbatkę. Jakich oczekuję efektów? Widocznych, czyli przede wszystkim ładniejsza cera i grubsze włosy.

A jeszcze jeśli chodzi o skrzyp, to z pewnością ususzę go więcej, do płukania włosów i ewentualnych kąpieli mojego szczura (kąpiel w skrzypie jest wskazana dla szczurków, którym tworzą się jakieś guzy, narośle, bąble i inne tego typu dziwactwa).

Do jutra:)

1 komentarz:

  1. u mnie ostatnio włosy, cera i paznokcie - tragedia, nie wiem czy to właśnie nie wina picia pokrzywy i skrzypu...

    OdpowiedzUsuń

Komentarze obraźliwe oraz spam nie są mile widziane, natomiast za wszystkie pozostałe bardzo dziękuję;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...